Zabytki Krakowa – Brama Floriańska

Kraków to miasto z prawdziwym klimatem, które po pierwszych odwiedzinach pozostaje głęboko w sercu. Żelaznym punktem zapoznania się z miastem jest Brama Floriańska będąca, obok Wawelu i Kościoła Mariackiego, symbolem tego miejsca.

Brama Floriańska powstała na krakowskim Starym Mieście jeszcze w średniowieczu –źródła historyczne mówią nawet o roku 1300.

Brama ma 34 metry wysokości i stanowiła część murów miejskich. Jak łatwosię domyślić, przez setki lat swojego istnienia przeszła wiele zmian, pełniła różne funkcje, a jej los nieraz stał pod znakiem zapytania. Pierwotne zadaszenie Bramy zostało zniszczone podczas najazdu szwedzkiego, a nowe powstało dopiero w 1694 roku. Na murach Bramy możemy dostrzec rzeźbę piastowskiego orła,
a autorem jej projektu był Jan Matejko. Brama stanowiła symboliczny wjazd do miasta, później miejsce miejskich stajni, a w XVII wieku składowano w niej zboże.

Również w XVII wieku planowano zburzenie Bramy Floriańskiej pod pretekstem braku funduszy na jej renowację. Najbardziej gorliwym obrońcą Bramy był Feliks Radwański – polski architekt i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Los zabytku wisiał również na włosku na początku XX wieku, kiedy planowano w mieście uruchomienie tramwaju elektrycznego. Włodarze miasta poszli jednak po rozum do głowy, wytyczając szlak tramwaju inną drogą, a Brama ponownie została ocalona.

Obecnie cieszy oczy mieszkańców i turystów, a także stanowi jeden z częściej fotografowanych obiektów w całym mieście