Witraże w Kościele Franciszkanów

Podczas spaceru po Krakowie należy pamiętać, że wnętrza wiekowej i pięknej architektury kryją  w sobie wiele artystycznych perełek i chcąc dokładnie poznać Kraków, trzeba znać również ich historie. Do tego rodzaju dzieł sztuki możemy zaliczyć witraże autorstwa Stanisława Wyspiańskiego znajdujące się w kościele św. Franciszka z Asyżu.

Franciszkanie przybyli do Krakowa w XIII wieku na zaproszenie Henryka Pobożnego. Ich pierwsza siedziba została ufundowana przez Bolesława V Wstydliwego, a ulica przy której stanęła, nazwana Franciszkańską od nazwy zakonu.

Przez wieki kościół był świadkiem wielu historycznych wydarzeń np. pierwszego spotkania królowej Jadwigi z mężem księciem Wilhelmem Habsburgiem, chrztu Władysława Jagiełły, wstrząsającego zamordowania  Andrzeja Tęczyńskiego – kasztelana wojnickiego – przez krakowskich mieszczan.

Na początku XX  wieku kościół został udekorowany przez Stanisława Wyspiańskiego – krakowskiego pisarza, malarza i rzeźbiarza – cyklem pięciu witraży. Są one świadectwem najwyższego kunsztu artysty i przedstawiają m.in. wizerunek św. Franciszka, portret bł. Saloemi,  czterech Żywiołów oraz najsłynniejszy witraż Bóg Ojciec.

Okienne witraże zachwycają swoją wielkością, dynamizmem, mocą i pięknie dobranymi barwami. Zwykło się twierdzić, że odbiór kolorów zależy od pory dnia i nasłonecznienia Kościoła, dlatego warto odwiedzić to miejsce więcej niż jeden raz.